NTIC Národné toxikologické informačné centrum

Univerzitná nemocnica Bratislava
24 - hodinová konzultačná služba pri akútnych intoxikáciách: +421 2 5477 4166, +421 911 166 066
Úvodná stránka

Kniha Neotrávte sa! je príručkou prvej pomoci pri otravách v domácnosti.
PAVÚKY
 
Pavúky na Slovensku Exotické pavúkyEXOTICKÉ PAVÚKYPodľa Patočky a jeho spolupracovníkov môžu u človeka spôsobiť intoxikáciu pavúky z nasledovných rodov :

Latrodectus (čierna vdova, black widow)
Loxosceles (brown spider)
Phoneutria (banánový pavúk)
Atrax (funnel-web spider)

Systémové neurotoxické príznaky môžu spôsobiť aj pavúky z rodov Sericopelma, Phormictopus, Acanthoscurria a druh Theraphosa blondii.
Väčšina bežne chovaných pavúkov z čeľade Theraphosidae a európskych križiakov (Araneidae) spôsobuje len lokálne príznaky.Vtáčkar (v anglosaskej literatúre často označovaný ako Tarantula) čelaď Theraphosidae

Vtáčkar sa u nás vo voľnej prírode nevyskytuje, patrí medzi pavúky obľúbené u našich chovateľov.

Uhryznutie vtáčkarom je podobné ako uštipnutie včelou alebo osou. Nebýva smrteľné, ale je bolestivé. Kontakt s chlpami pavúka môže spôsobiť alergické reakcie- svrbenie, opuch a vyrážky. Inhalácia chlpov môže spôsobiť podráždenie dýchacích ciest.
Pri neodbornej manipulácii s vtáčkarom bol pozorovaný zápal spojoviek.

Liečba spočíva v podávaní liekov proti bolesti, zápalu a na potlačenie svrbenia (antihistaminiká).Na dovolenke pri Jadranskom mori môžeme dôjsť do kontaktu s pavúkom Lathrodectus tredecimguttatus, resp. Malmiňata trinásťbodková ľudovo nazývaný čierna vdova.

Je to malý pavúk, veľkosti 7-10 mm, s dlhými nohami, čiernej farby s 13 krvavočervenými bodkami na brušku.

V mieste uhryznutia sú prítomné dve malé bodkovité ranky , 1-2 mm vzdialené. Postihnutý cíti slabú bodavú bolesť, ktorá často odoznieva v priebehu niekoľkých minút. Bezprostredné okolie ranky je horúce, len minimálne opuchnuté, mierne začervenalé.
Pri závážnejšej intoxikácii sa za 20-40 minút objavia pocity bolesti, mrazenia, bolesť progreduje v priebehu niekoľko hodín.

Bývajú prítomné aj bolesti svalov a kŕče v okolí uhryznutia. Tie sa objavia za 30-120 minút, postupne sa presúvajú na veľké svalové skupiny (stehno, hrudník, brucho a gluteálna oblasť). Po uhryznutí môžu byť prítomné aj svalové zášklby, brucho, chrbát a ramená sú stuhnuté. Bolesť dosahuje maximum za 2-3 hodiny.
Bolo zaznamenané aj mierne zvýšenie tlaku krvi, pocit úzkosti, slabosť, bolesti hlavy, opuch očných viečok, svrbenie, nevoľnosť, vracanie, mohutné slinenie, potenie, ťažkosti s dýchaním.
Úmrtia sú veľmi zriedkavé.

Liečba :
Ako prvá pomoc sa odporúča na ranu priložiť studené alebo horúce obklady. Obklady neovplyvňujú vstrebávanie jedu z rany.
Ranu je potrebné opláchnuť vodou a mydlom, miesto nad ranou nesťahovať- retencia jedu v rane zhoršuje lokálne príznaky. Podať lieky proti bolesti, lekár v prípade potreby podá aj lieky na potlačenie kŕčov.
Antisérum nie je u nás dostupné, podáva sa len pokiaľ je pacient v ťažkom stave.Pavúky z rodu Loxosceles

Patria sem druhy Loxosceles reclusa a Loxosceles rufescens. Sú rozšírení v teplejších oblastiach celého sveta. Majú prevažne hnedú farbu, preto sú známe aj pod názvom- brown recluse spider.

Uhryznutie americkým a africkými pavúkmi tohto rodu spôsobuje vznik závažnej lokálnej nekrózy spojenej s devastáciou mäkkých tkanív.
Rana po uhryznutí nebolí, až po 12-24 hodinách nastupuje typická lokálna reakcia, ktorú sprevádza intenzívna bolesť a začervenanie kože v mieste uhryznutia. Neskôr sa objavujú pľuzgieriky, ktoré sa môžu zmeniť na vredy a vzniká nekróza.
Vo výnimočných prípadoch môžu nekrotické ložiská dosiahnuť 10 - 25cm. Rany sa zle hoja, vznikajú hlboké jazvy.
Medzi prejavy systémovej toxicity patria zvýšená teplota, vracanie, kŕče, závažné poruchy krvnej zrážanlivosti, anémia spôsobená rozpadom červených krviniek, akútne zlyhanie obličiek.
Úmrtia sú zriedkavé, spôsobené sekundárnou infekciou alebo v dôsledku zlyhania obličiek.

Terapia
V rámci prvej pomoci sa odporúča podať na ranu ľad, resp. studené obklady. Rany dezinfikujeme peroxidom vodíka, prípadne genciánovou violeťou, pri prejavoch infekcie podať antibiotiká vo forme masti.Pavúky z rodu Phoneutria

Patrí sem Phoneutria nigriventer, označovaný ako brazílsky putovný pavúk, resp. ako banánový pavúk.

Môže dosahovať dĺžku až 5 cm, s trsom banánov sa občas dostane aj do Európy.
Je útočný a často napáda človeka.

U väčšiny pacientov bývajú prítomné len lokálne príznaky - bolesť, opuch, mravenčenie, pálenie, svrbenie. Závažná toxicita sa vyskytuje len u 0,5 -1% pacientov. Postihnuté sú najmä deti, dospelí len vo výnimočných prípadoch. Na jed citlivejšie reagujú deti do 5 rokov a ľudia nad 70 rokov. Literatúra popisuje úmrtie 3 ročného dieťaťa, ktoré zomrelo 9hodín po uhryznutí následkom opuchu pľúc. Pri závažnej intoxikácii boli popisované potenie, zrýchlený pulz, kolaps, vracanie, zrýchlené dýchanie, bledosť, cyanóza, hnačky (Bucaretchi a kol., 2000).

V liečbe sa používa nešpecifické protipavúčie sérum, ktoré je u nás nedostupné.Pavúky z rodu Atrax

Žijú v Austrálii, v štáte Queensland. Sú veľmi agresívni, často napadajú človeka. Najznámejší je Atrax robustus, vyskytuje sa najmä v okolí Sydney, kde je známy ako Sydney funnel web spider pre tvar pavučiny.
Uhryznutie týmito pavúkmi je veľmi nebezpečné a kým nebolo k dispozícii špecifické antisérum často sa končilo úmrtím.

Jed obsahuje neurotoxíny robustoxin, alebo verutoxin, ktoré pôsobia na nervové zakončenia a spôsobujú lokálne ochrnutie. Uhryznutie je extrémne bolestivé, bolesť môže pretrvávať niekoľko hodín až dní. Ranka po uhryznutí môže krvácať.
U pacientov s miernou intoxikáciou môže vzniknúť bolesť hlavy, nevoľnosť, únava, pocit tŕpnutia postihnutej oblasti. Príznaky obyčajne nastupujú do 10 minút . Pri závažných intoxikáciách sa objavuje znecitlivelosť úst a pier, kŕče jazyka, nevoľnosť, vracanie, bolesti brucha, svalové zášklby, potenie, zvýšený slinotok, slzenie, sťažené dýchanie, nepokoj. Smrť môže nastať v dôsledku akútneho poškodenia pľúc.
Pokiaľ pacient prežije, 11 hodín od intoxikácie sa môžu prejaviť oneskorené príznaky: prudký pokles tlaku nereagujúci na liečbu , zástava dychu a zástava srdca.

Liečba :
Existuje špecifické sérum na liečbu uhryznutia týmto pavúkom, na Slovensku nie je dostupné.Zhrnutie :

Jed niektorých pavúkov môže vyvolať nekrózu kože v mieste uhryznutia, chĺpky pavúkov môžu vyvolávať alergickú reakciu alebo sekundárnu infekciu. Existujú aj pavúky, ktorých jed je neurotoxický.
Liečba spočíva v dezinfekcii miesta uhryznutia, potlačení bolesti- ľad, analgetiká, liečba zápalu- antibiotiká, protizápalové lieky, tlmenie svrbenia. Existujú aj protipavúčie séra, na Slovensku sú toho času nedostupné.Literatúra :

1. Bucaretchi F., Deus Reinaldo C., Hyslop S., Madureira P., De Capitani E., Vieira R.: A clinico-epidemiological study of bites by spiders of the genus Phoneutria. Rev Inst Med Trop Sao Paulo 42 (1), 17-21, 2000.

2. Kazbudová J., Patočka J.:Jedovatí pavouci a nebezpečí jejich kousnutí, Vojenské zdravotnické listy, 2006, ročník 75, číslo 2.

3. Micromedex 2008, 2009

4. Vetter RS, Isbister GK, Bush SP, Boutin LJ.: Verified bites by yellow sac spiders (genus Cheiracanthium ) in the United States and Australia: where is the necrosis ? Am J Trop Med Hyg, 2006, Jun, 74 (6), 1043-8.

5. www.vivarista.skPo slovensky   English  

Vyhľadávanie na NTIC.SK:

Kontakt

Non - stop linka:
Konzultačná služba pri akútnych intoxikáciách
+421 2 5477 4166
+421 911 166 066

NTIC
Limbová 5,
833 05 Bratislava
E-mail: ntic@ntic.sk

Kontakt pre výrobcov (KBÚ):
Tel.: +421 2 5465 2307
E-mail: kbu@ntic.sk


 


Každoročne dochádza neraz i k závažným intoxikáciám detí i dospelých najmä v letnom období, počas prázdnin a dovoleniek.Antidotárium bolo napísané s cieľom uľahčiť orientáciu v používaní antidot (protijedov) pri akútnych intoxikáciách.

Vyhlásenie o prístupnosti

© 2015 - Národné toxikologické informačné centrum, Univerzitná nemocnica Bratislava, Pažítková 4, 821 01 Bratislava, Slovenská republika, tel.: +421 2 48234 111, www.unb.sk

WebCoding © 2010 RITECH s.r.o; 2015 - UNB