NTIC Národné toxikologické informačné centrum

Univerzitná nemocnica Bratislava
24 - hodinová konzultačná služba pri akútnych intoxikáciách: +421 2 5477 4166, +421 911 166 066
Úvodná stránka

Kniha Neotrávte sa! je príručkou prvej pomoci pri otravách v domácnosti.
HUBY
 
Deti a huby Muchotrávka zelená Jedovaté hubyDETI A HUBY ??

V letnom a jesennom období zaznamenáva Národné toxikologické informačné centrum každoročne niekoľko desiatok otráv hubami. Počas dovolenkového a prázdninového obdobia veľa ľudí chodí na výlety a zbiera huby. Zber húb je koníčkom mnohých obdivovateľov prírody. Huby sú obľúbenou pochutinou, majú nízku kalorickú hodnotu, spestrujú náš jedálny lístok.

Huby sú pochutina bez výživovej hodnoty, naviac sú pre ľudský organizmus ťažko stráviteľné, preto nie sú vhodné pre deti! Príčinou je prítomnosť väčšieho množstva nestráviteľného polysacharidu chitínu. Na túto skutočnosť najčastejšie doplácajú mladšie deti a starí ľudia, ktorí majú menej odolný organizmus.

Každý hubár by mal vedieť, že aj jedlé huby môžu byť za určitých okolností príčinou otravy. Touto okolnosťou myslíme súčasné požitie alkoholu s niektorými druhmi húb (napr. hnojník atramentový ...) nevhodné uskladňovanie, nedostatočná tepelná úprava, ba ťažkosti môže zapríčiniť aj veľké množstvo použitej masti pri príprave jedla.

Najčastejšie, čo je oveľa nebezpečnejšie, sa vyskytujú tzv. „pravé“ otravy hubami, ktoré vznikajú požitím jedovatých húb. Pozor na malé deti, ktoré môžu zo zvedavosti ochutnať jedovaté huby. Takisto mnohí neskúsení hubári nevedia nič o existencii jedovatých dvojníkov jedlých húb.

Každý, kto zbiera huby by mal poznať nielen bežné jedlé huby, ale aj najnebezpečnejšie jedovaté a im podobné jedlé huby!

Povery, napr. že strieborná lyžička sčernie v styku s jedovatou hubou, alebo, že jedovaté huby neobhrýzajú slimáky, neobstoja!

Nedá nám nespomenúť nedávny prípad, keď mamička svojmu 1,5 ročnému dieťaťu dala na raňajky kašu z plávok. Po niekoľkých hodinách v ťažkom stave bolo prevezené do nemocnice.

Každý hubár by mal zbierať len tie huby, ktoré dobre pozná a nemal by experimentovať so svojim zdravím a so zdravím svojich nevinných detí. Deťom do 10 rokov sa vôbec neodporúča podávať jedlo z húb.

Rodičia a starí rodičia, prosím, nekazte život svojim ratolestiam !!!

Deti a huby


Deti a huby


Po slovensky   English  

Vyhľadávanie na NTIC.SK:

Kontakt

Non - stop linka:
Konzultačná služba pri akútnych intoxikáciách
+421 2 5477 4166
+421 911 166 066

NTIC
Limbová 5,
833 05 Bratislava
E-mail: ntic@ntic.sk

Kontakt pre výrobcov (KBÚ):
Tel.: +421 2 5465 2307
E-mail: kbu@ntic.sk


 


Každoročne dochádza neraz i k závažným intoxikáciám detí i dospelých najmä v letnom období, počas prázdnin a dovoleniek.Antidotárium bolo napísané s cieľom uľahčiť orientáciu v používaní antidot (protijedov) pri akútnych intoxikáciách.

          © 2015 - Národné toxikologické informačné centrum, Univerzitná nemocnica Bratislava, Pažítková 4, 821 01 Bratislava, Slovenská republika, tel.: +421 2 48234 111, www.unb.sk
          WebCoding © 2010 RITECH s.r.o;   WebReDesign 2015 - Martin Lukáč