NTIC Národné toxikologické informačné centrum

Univerzitná nemocnica Bratislava
24 - hodinová konzultačná služba pri akútnych intoxikáciách: +421 2 5477 4166, +421 911 166 066
Úvodná stránka

Kniha Neotrávte sa! je príručkou prvej pomoci pri otravách v domácnosti.
HUBY
 
Deti a huby Muchotrávka zelená Jedovaté huby

MUCHOTRÁVKA ZELENÁ

Smrteľne jedovatá

Muchotrávka zelenáO muchotrávke zelenej, najjedovatejšej hube u nás, sa v poslednej dobe popísalo veľmi veľa, ale bohužiaľ hlavne v súvislosti s úmrtím po jej konzumácii. Práve v tomto ročnom období začína hubárska sezóna a s tým aj výskyt otráv hubami.

V Bratislave v Toxikologickom informačnom centre s celoslovenskou pôsobnosťou zaznamenávame v letnom období otravy hubami takmer každý deň.

Zákernosť muchotrávky zelenej spočíva v tom, že prvé príznaky otravy (vracanie a hnačky) sa dostavia po 6 až 24 hodinách po konzumácii.

Pri každom podozrení na otravu hubami je nevyhnutné ihneď vyhľadať lekársku pomoc.

Čím skôr prídete k lekárovi, tým skôr vám poskytnú odbornú pomoc a tým väčšia je šanca na záchranu života. Dôležité je doniesť so sebou nespracované zvyšky húb, jedlo z húb alebo zvratky, ktoré pomôžu identifikovať hubu, ktorá spôsobila otravu, čo je nesmierne dôležité pre liečbu. Muchotrávka zelená obsahuje niekoľko toxínov, z ktorých najjedovatejší je amanitín, ktorý poškodzuje bunky pečene. Zvlášť citliví na amanitín sú starí ľudia a deti.Ako jesť huby a neotráviť sa?

Ľudia v iných situáciách úzkostliví a opatrní, dokážu z elementárnej nevedomosti pri rozlišovaní húb otráviť celú svoju rodinu, na čo samozrejme doplatia hlavne deti. Samotná príroda pritom obdarila smrteľne jedovaté muchotrávky takou kombináciou znakov, akú nemá žiadna iná huba!

Ako jesť huby a neotráviť sa?

Spoločným znakom smrteľne jedovatých muchotrávok je blanitá voľná pošva, prsteň na hlúbiku a čisto biele lupene. Ako vidno na nákrese,ani jedna uvedená jedlá huba nemá tieto znaky.

Ako jesť huby a neotráviť sa?

Na obrázku je znázornený rozdiel medzi muchotrávkou zelenou a jedlou plávkou, ktorá nemá na hlúbiku ani prsteň ani pošvu.

Bielu formu muchotrávky zelenej - muchotrávku bielu a končistú, si zamieňajú „hubári" za pečiarky, najmä za pečiarku ovčiu, ktorá je v mladosti veľmi podobná muchotrávke. Preto, ak nie sme skúsení hubári, je vhodné zbierať len dospelé plodnice. Pečiarky majú na hlúbiku prsteň, no chýba im pošva, lupene sú v mladosti bledé, v dospelosti čiernohnedé. Pečiarka ovčia sa vyznačuje žltnutím poranenej pokožky klobúka a príjemnou anízovou vôňou. Poučenie: Pokiaľ huby nepoznáte, zbierajte len huby hríbovité, ktoré majú na spodnej časti klobúka rúrky, napr. dubáky, kozáky, masliaky a suchohríby. Hríbovité huby nie sú smrteľne jedovaté.

Ťažkosti nám môžu spôsobiť aj huby jedlé. Pri ochutnávaní surových plodníc a konzumácii šalátov zo surových húb môže nastať ľahká otrava, aj keď išlo o jedlé huby. Huby surové, zle skladované alebo nedostatočne tepelne upravené vyvolávajú tráviace ťažkosti. Hríb satanský je jedovatý len za surova, po tepelnej úprave (minimálne po 30-minútovom varení) je jedlý.


Rozlišovacie znaky

Rozlišovacie znaky_T,Cîu‚ÇăËuÜp ‰x?YmͶ+źľFt–YMtBK6}ž+­ň–­aőŢá|_"lČo7±>0[Ťö´Úç}§ •ě$±ű/¦OVĹ[oĹ»‡í+Ţz7ţĐÜýoPK   ĆZ#Qű8 ŤÖ »  s11.txtPK   5 ű
Po slovensky   English  

Vyhľadávanie na NTIC.SK:

Kontakt

Non - stop linka:
Konzultačná služba pri akútnych intoxikáciách
+421 2 5477 4166
+421 911 166 066

NTIC
Limbová 5,
833 05 Bratislava
E-mail: ntic@ntic.sk

Kontakt pre výrobcov (KBÚ):
Tel.: +421 2 5465 2307
E-mail: kbu@ntic.sk


 


Každoročne dochádza neraz i k závažným intoxikáciám detí i dospelých najmä v letnom období, počas prázdnin a dovoleniek.Antidotárium bolo napísané s cieľom uľahčiť orientáciu v používaní antidot (protijedov) pri akútnych intoxikáciách.

          © 2015 - Národné toxikologické informačné centrum, Univerzitná nemocnica Bratislava, Pažítková 4, 821 01 Bratislava, Slovenská republika, tel.: +421 2 48234 111, www.unb.sk
          WebCoding © 2010 RITECH s.r.o;   WebReDesign 2015 - Martin Lukáč