Kniha Neotrávte sa! je príručkou prvej pomoci pri otravách v domácnosti.
Prináša abecedný zoznam látok, ktoré môžu spôsobiť otravu vrátane jej príznakov a prvej pomoci. Spolu s pohotovostnými telefónnymi číslami sú to užitočné informácie pre všetky rodiny, najmä pre ľudí, ktorí si myslia, že im sa to nemôže stať.
|
PAVÚKY
|
Pavúky na Slovensku |
Exotické pavúky |
PAVÚKY (ARACHNOIDEA)
PAVÚKY NA SLOVENSKU
Pavúky patria medzi článkonožce, obývajú všetky
ekosystémy. Na Slovensku sa predpokladá výskyt asi 942 druhov pavúkov.
Pavúk obyčajne neútočí na človeka, ak tak len v sebaobrane. Väčšinu uhryznutí spôsobujú iné článkonožce.
Pavúk uhryzne len raz, opakované uhryznutia sú raritné. Pri uhryznutí nemusí pavúk vypustiť do rany jed (tzv. suché uhryznytie). Ranu tvoria 2 bodky vzdialené od seba 1-10 mm.
Na Slovensku žije voľne v prírode jedovatý pavúk Pradiarka pestrá (Cheiracanthium punctorium), resp. Zápřednice jedovatá. Jeho výskyt je relatívne zriedkavý. Bolo popísaných niekoľko prípadov uhryznutia týmto pavúkom.
Kazuistiky :
52 ročnú pacientku uhryzol pavúk do prostredníka a ukazováka pravej ruky. Na prstoch boli jasne viditelné miesta vpichu. Pohryznuté prsty výrazne opuchli, pacientka udávala prudkú bolesť v mieste uhryznutia. Napriek bolesti, pacientka vyhľadala lekárske ošetrenie až 24 hodín po udalosti. Pri vyšetrení udávala sťažené dýchanie, rozšírenie bolesti aj na pravú dolnú končatinu a zvýšenie telesnej teploty o 2 stupne. Pacientka odmietla hospitalizáciu v nemocnici, bola jej podaná injekcia magnézia a opakovane studené obklady. Stav sa v priebehu niekoľkých dní upravil.
13 ročné dievča uhryzol pavúk do pravej nohy, asi 5 cm nad oblasťou členka. Ranku tvorili dva krvavé vpichy vzdialené od seba 3,5 mm. Rana nebola opuchnutá. Lekársku pohotovosť vyhľadala až večer, keď matka našla pavúka na vnútornej strane nohavíc. Pacientka potvrdila, že ani nezbadala, kedy ju pavúk uhryzol do nohy. Prekvapivé bolo to, že pavúk uhryzol pacientku cez hrubé ponožky.
V oboch prípadoch bol pavúk zoológom identifikovaný ako druh Pradiarka - Cheiracanthium punctorium (www.vivarista.sk).
Na internete bol popísaný aj pokus zoológa, ktorý testoval uhryznutie vyššie spomenutým pavúkom sám na sebe. Po polhodinovom dráždení samička pavúka uhryzla zoológa do predlaktia. Popisoval intenzívnu bolesť, porovnateľnú s bolesťou pri uštipnutí sršňom, rana okamžite sčervenala. Bolesť odoznela do 20 minút.
Večer sa príznaky vrátili, ruka opuchla a začala tŕpnuť až do oblasti
ramena, Zoológovi stúpla telesná teplota na 37°C.
Skúsenosti s uhryznutím pradiarkou dopĺňa aj údaj z literatúry kde sa uvádza, že z dvadsiatich prípadov potvrdeného pohryznutia bola mierna nekróza popisovaná len v 1 prípade (Vetter a spol.,2006).
Liečba spočíva v ošetrení rany, dezinfekcii a v tlmení bolesti. Špecifické antisérum neexistuje.
STREHÚŇ ŠKVRNITÝ - Lycosa singoriensis
http://www.vivarista.sk/m/clanky/2518

Je to najväčší pavúk vyskytujúci sa na Slovensku. Tento druh pavúka obýva celú Európu, môže mať až 7 cm, samičky bývajú menšie. Sú tmavohnedé, brucho je čierne, končatiny sú svetlé, najmä ich spodná časť. Sú husto ochlpené, chĺpky sú svetlé, sivej farby. Tento tzv. aj stepný pavúk žije pod zemou, väčšinou na piesočnatých pobrežiach riek.
Nájdený v Leviciach / august 2007 /, v priestoroch školy, mal 4,9 cm aj s končatinami. Tento druh pavúkov je u nás chránený. V nitrianskej jedálni / október 2008 / bolo nájdené množstvo týchto pavúkov, situácia bola medializovaná a pavúky označené za jedovaté.
Podľa odborníkov tento druh pavúkov nie je pre ľudí obzvlášť nebezpečný, ale môže zaútočiť / pohrýzť / v prípade ohrozenia. Útočí skokom.
Pavúk môže spôsobiť tieto zdravotné ťažkosti :
- žihľavku spôsobenú chlpmi pavúka - sekundárnu infekciu v mieste uhryznutia - rôzny stupeň alergickej reakcie - neuromuskulárne účinky
Zdroj : k disopozícii je v NTIC
|
|
Vyhľadávanie na NTIC.SK:
Kontakt
Non - stop linka:
Konzultačná služba pri akútnych intoxikáciách
+421 2 5477 4166
+421 911 166 066
NTIC
Limbová 5,
833 05 Bratislava
E-mail: ntic@ntic.sk
Kontakt pre výrobcov (KBÚ):
Tel.: +421 2 5465 2307
E-mail: kbu@ntic.sk

|
Každoročne dochádza neraz i k závažným intoxikáciám detí i dospelých najmä v letnom období, počas prázdnin a dovoleniek.
Znalosť základných princípov poskytnutia prvej pomoci a optimálnej liečby môže zachrániť život postihnutého alebo zmierniť poškodenie jeho zdravia.
Publikácia je určená pre lekárov, farmaceutov a iných zdravotníckych pracovníkov, ktorí prichádzajú do kontaktu s pacientami intoxikovanými hubami, rastlinami alebo živočíšnymi toxínmi, ako aj pre nemocničné a verejné lekárne, postgraduálne vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov, pregraduálne štúdium poslucháčov medicíny, farmácie a iných vysokých škôl zaoberajúcich sa touto problematikou.

Antidotárium bolo napísané s cieľom uľahčiť orientáciu v používaní antidot (protijedov) pri akútnych intoxikáciách.
V odborných článkoch sú uvedené indikácie, dávkovanie, mechanizmy účinku, farmakokinetika, kontraindikácie, nežiaduce účinky a dostupnosť jednotlivých antidot. Zvláštna pozornosť sa tu venuje aj účinnosti konkrétnych eliminačných metód, ktoré umožňujú odstrániť toxickú látku z organizmu a liečbe vybraných intoxikácií.
|